Menzurka
Biblioteczka

Badania dermatologiczne preparatów kosmetycznych

Układ immunologiczny człowieka tworzy barierę ochronną dla organizmu. Posiada on zdolność do obrony przed różnorodnymi czynnikami występującymi w środowisku, takimi jak substancje toksyczne i chorobotwórcze mikroorganizmy. Czasami reakcja układu immunologicznego może mieć zdecydowanie większe nasilenie, niedokładnie odpowiadające rzeczywistemu zagrożeniu, wtedy to mamy do czynienia z reakcją alergiczną organizmu. Bardzo wiele substancji obecnych w naszym naturalnym środowisku może powodować uczulenie. Ze względu na drogę wniknięcia alergeny możemy podzielić na wziewne, pokarmowe i kontaktowe.

W celu wykrycia objawów alergicznego, toksycznodrażniącego działania kosmetyków na skórę za każdym razem kiedy firma wprowadza kosmetyk na rynek, powinna przeprowadzić specjalistyczne badania dermatologiczne. Jedną z metod na wykrycie czynników alergicznych w kosmetykach są badania dermatologiczne przeprowadzane w formie testu płatkowego lub testu naskórkowego. Badania te są przeprowadzane na grupie około 20-40 osób zgodnie z polskim i europejskim prawem oraz obowiązującymi normami.

Probówki

W zależności od rodzaju kosmetyku, jego przeznaczenia oraz grupy docelowej dla której ma być przeznaczony wybierani są odpowiedni probanci. Badania można wykonać również na grupie osób ze skórą wrażliwą i skłonnościami do alergii, ale też np. ze skórą suchą. Jeśli kosmetyk ma być hipoalergiczny zazwyczaj są to osoby z udokumentowaną alergią kontaktową oraz z wcześniejszymi objawami nadwrażliwości skóry na kosmetyki. Przykładem kosmetyków hipoalergicznych naszej firmy jest Odżywka do rzęs i brwi, a także Stymulator wzrostu rzęs i brwi. Odpowiadają one wymaganiom testów kontaktowych półotwartych na zgodność ze skórą atopową i szczególnie wrażliwą (wykonanych na grupie 40 osób) oraz spełniają wszystkie wymagania stawiane wyrobom kosmetycznym o deklarowanych właściwościach hipoalergicznych. Wśród wykonywanych badań dermatologicznych wyróżnić można test płatkowy zamknięty, test płatkowy półotwarty oraz test płatkowy otwarty, wybieranych w zależności od rodzaju i zastosowania preparatu kosmetycznego.

tabela testów

Szeroki wachlarz badań dostępnych w laboratoriach, daje duże możliwości wcześniejszego sprawdzenia preparatów kosmetycznych. Nie mniej jednak reakcja na składniki kosmetyków jest kwestią indywidualną i sporadycznie zdarzają się przypadki odczynów alergicznych i podobnych.

Wszystkie produkty marki Bandi są badane w niezależnych laboratoriach chemicznych. W trosce o naszych klientów ograniczamy do minimum zawartość substancji konserwujących i zapachowych, które są najczęstszą przyczyną alergii. Bezpieczeństwo naszych produktów stawiamy na pierwszym miejscu.