Kropla kremu
Biblioteczka

COLD KREM- Krem do zadań specjalnych

Każda skóra potrzebuje codziennej dawki pielęgnacji.

Jeżeli krem jest właściwie dobrany do indywidualnych potrzeb skóry może zdziałać naprawdę wiele. Wybierając odpowiedni kosmetyk musimy zwracać uwagę na jego właściwości pielęgnacyjne. Należy także pamiętać, że w zależności od panujących środowiskowych warunków zewnętrznych, nasza skóra może mieć inne potrzeby i wymagania. Przykładowo w okresie zimowym oprócz właściwego nawilżenia i pielęgnacji potrzebuje ona dodatkowo znacznie więcej składników odżywczych, zapewniających odpowiedni poziom ochrony.

Kremy ochronne, dedykowane do stosowania w okresie zimowym powinny na powierzchni skóry tworzyć swoistą barierę ochronną. Produkt tego typu oprócz właściwości pielęgnacyjnych, ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać działaniom czynników zewnętrznych, do których należą: wolne rodniki, słońce, wiatr, czy temperatura.

Formy kremów protekcyjnych wywodzą się najczęściej z tzw. cold kremów.

Tak nazwano pierwszą recepturę kremu, która została spisana na początku naszej ery przez rzymskiego lekarza Galena. Na jej podstawie wytwarzane były pierwsze maści apteczne i kremy do pielęgnacji o bogatej i ciężkiej konsystencji. Receptura ta znalazła swoje stałe miejsce w receptariuszu kosmetycznym i nadal jest powielana w licznych farmakopeach. Z punktu widzenia chemika cold krem to klasyczna emulsja W/O (W – woda, O – olej). Oznacza to, że fazę zewnętrzną (ciągłą) stanowi olej, a w nim rozproszone są kropelki wody. Dlatego też kremy wykonane na bazie emulsji typu W/O, są potocznie mówiąc„tłustsze”, filmotwórcze, cięższe i bogatsze.

Mimo że, na przestrzeni czasów rynek kosmetyków do pielęgnacji twarzy zmieniał się w znaczący sposób, idąc w kierunku lżejszych, szybciej wchłaniających się form emulsyjnych z mniejszą zawartością fazy olejowej w składzie, emulsje W/O nadal są niezastąpione i mają stałe miejsce w ofercie kosmetycznej i farmaceutycznej. Są podstawą takich produktów jak: maści apteczne, fluidy koloryzujące, maski regenerujące, czy balsamy ochronne z filtrami przeciwsłonecznymi. Znaczna zawartość w recepturach emulsji W/O składników regeneracyjnych i poprawiających funkcje barierowe sprawia, że od lat idealnie sprawdzają się one także w pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt.

Emulsje W/O są idealne do formułowania kremów ochronnych, ze względu na bardzo bogaty skład fazy olejowej.

To właśnie jej zadaniem jest stworzenie filmu protekcyjnego na powierzchni skóry. Jest to możliwe, dzięki bogatej zawartości substancji olejowych, takich jak: oleje naturalne, woski, emolienty, lanolina, euceryna oraz masła pochodzenia roślinnego. Inną grupą dobroczynnie działających na skórę składników hydrofobowych poprawiającą jej pierwotne funkcje barierowe stanowią substancje, które modyfkują (uszczelniają) cement międzykomórkowy skóry. Są nimi przede wszystkim: składniki NMF-u (Naturalnego Czynnika Nawilżającego), ceramidy, kwasy tłuszczowe, sterole, cholesterol, witaminy.

Dobry krem barierowy, ze względu na swoje unikalne właściwości ochronne i pielęgnacyjne w zależności od pory roku poradzi sobie z warunkami zewnętrznymi. Ponadto idealnie sprawdzi się dla cery suchej, potrzebującej szybkiego odżywienia i regeneracji, a tworząc na powierzchni skóry ochronny płaszcz hydrolipidowy, obniży współczynnik TEWL (Transepideraml Water Loss) transepidermalnej ucieczki wody z naskórka poprawiając dodatkowo jej nawilżenie.