promieniowanie komputerowe
Biblioteczka

Czy światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektryczne szkodzi naszej skórze?

HEVL

(High Energy Visible Light) to krótkofalowe i wysokoenergetyczne promienie świetlne, które mają największą zdolność rozpraszania w powietrzu i wodzie. Im wyższy jest jego stopień tym, niebo jest bardziej błękitne. HEVL jest znane również jako BLUE LIGHT.

Niebieskie światło charakteryzuje się długością fali w zakresie między 390-500 nm i jest emitowane przez słońce, komputery, smartfony, telewizory i tablety. Ze względu na szerokie zastosowanie tych urządzeń, coraz większą popularność, stopniowo jesteśmy narażeni na coraz
więcej źródeł światła niebieskiego i przez dłuższy czas. Co ciekawe ilość HEVL emitowana przez wyświetlacze ekranów stanowi tylko ułamek światła, które emituje słońce. Jego działanie nie jest uzależnione od panujących warunków pogodowych, czyli nie ma znaczenia czy dzień jest słoneczny, czy też pochmurny.

Korzyści i zagrożenia

Promieniowanie BLUE LIGHT niesie za sobą zarówno zagrożenia jak i korzyści. Do pozytywnych aspektów możemy
zaliczyć regulację wewnętrznego zegara biologicznego i utrzymywanie normalnego rytmu okołodobowego organizmu. Ekspozycja na światło niebieskie w ciągu dnia utrzymuje nasz mózg w dobrej kondycji i pomaga w zapamiętywaniu, zwiększa czujność, wspomaga funkcje poznawcze i poprawia nastrój. W nadmiarze niekorzystnie wpływa na stan oczu, a także na kondycję naszej skóry.
Najnowsze badania naukowe potwierdziły, że HEVL jest niezwykle szkodliwy dla skóry.

  • Wykazano, że jest on odpowiedzialny za 50 % stresu oksydacyjnego, czyli tyle ile generują UVA (46 %) i UVB (4 %) w połączeniu.
  • Ponadto jest on promotorem pośrednich uszkodzeń DNA,
  • Uaktywnia metaloproteinazę macierzy (MMP), która prowadzi do powstania zmarszczek i przedwczesnego starzenia się skóry.
  • Sprzyja jej nierównej pigmentacji.
  • Skóra poddana działaniu HEVL staje się krucha i ograniczona zostaje jej bariera ochronna.

Filtry światła widzialnego

W zabezpieczeniu skóry przed skutkami tego promieniowania, tak jak w przypadku UVA i UVB może nam pomóc zastosowanie filtrów światła widzialnego,niebieskiego (VIS). Mają one zdolność pochłaniania światła niebieskiego i działają na zasadzie „ochronnych okularów”.
Zmniejszają fotochemiczne uszkodzenia skóry, które powoduje promieniowanie pochodzące z oświetlenia LED czy ekranów urządzeń cyfrowych. Produkty z takim filtrem mamy dostępne w naszej ofercie w nowej linii UV EXPERT.