basen
Gościnnie

Freediving

Wstrzymaj oddech

Jeśli teraz spróbujesz wtrzymać oddech, to prawdopodobnie kończąc czytać ten akapit, będziesz musiała zaczerpnąć powietrza. Spróbujesz? OK, zrób wdech i…nie rób wydechu 🙂 Oddychanie to jeden z podstawowych procesów organizmu – dzięki niemu do komórek dociera tlen, a z organizmu usuwany jest dwutlenek węgla. Oddychanie jest dla nas tak naturalne, że rzadko kiedy zwracamy na nie uwagę. Każda z nas robi to 840-960 razy w ciągu godziny. To 7-8 milionów oddechów w ciągu roku! Ty, jeśli zaczęłaś wstrzymywać oddech czytając ten wpis, w tej chwili możesz odczuwać pierwszy dyskomfort. Nie oddychasz, wiec nie dostarczasz do organizmu tlenu, natomiast przemiana gazowa w komórkach zachodzi, wzrasta więc stężenie dwutlenku węgla. To zupełnie normalne, że chcesz zaczerpnąć powietrza – osoba nieprzygotowana do wstrzymywania oddechu, po 20-30 sekundach zaczyna czuć się niepewnie. Chce oddychać – i na ogół po prostu to robi. Ty też odetchnij – test skończony.

Choć wymaga to wielu wyrzeczeń, świetnej organizacji czasu i samodyscypliny – wstrzymać oddech można na kilka-kilkanaście razy dłużej niż udało się to Tobie. Polskie freediverki udowodniły to niedawno podczas Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu. Pięć niezwykłych kobiet startując w 3 konkurencjach wstrzymało oddech na blisko 50 minut, a pod wodą przepłynęły dystans 1 200 metrów, czyli 3 razy tyle ile w wynosi maksymalna głębokość Bałtyku!
Podium

XII Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu odbyły się 22-23 maja 2015 roku na krytej pływalni „Koral” w Morawicy pod Kielcami. Głównym sponsorem BMP2015 była firma BANDI. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli – Mateusz Malina, jeden z najlepszych freediverów świata, oraz Julia Kozerska, dla której tegoroczne BMP były podwójnie udane – podczas zawodów freediverka ustanowiła nowy rekord Polski w dyscyplinie dynamika bez płetw (DNF), przepływając pod wodą na jednym oddechu 157 m!

Zawody obfitowały w znakomite rezultaty. Poza nowym rekordem Polski Julii Kozerskiej w pływaniu dynamicznym bez płetw cieszą wyniki: Mateusza Maliny, który pokonał pod wodą dystans 203 metrów w tej samej dyscyplinie, Karola Karcza, który wynurzył się z wody 184 metrach przepłyniętych w monopłetwie (DYN), a także Agnieszki Kalskiej osiągającej rezultat 164 metrów płynąc również w „monówce”. Świetne przygotowanie zaprezentowali Krzysztof Dąbrowski, kończąc każdą próbę z dużym zapasem sił (150 m w pływaniu bez płetw, 175 m w pływaniu w płetwach, 5 min 59 sek w statycznym wstrzymaniu oddechu) oraz Magdalena Solich – jedna z reprezentantek Polski na zbliżające się MŚ (143 m pływanie w płetwach, 131 m pływanie bez płetw).

Paradoksalnie, najwięcej emocji kibiców wywołały zmagania w konkurencji statycznego wstrzymania oddechu! W kategorii mężczyzn 8 zawodników osiągnęło wynik powyżej 5 minut, a najlepsi okazali się Michał Widelski 6 min 2 sek, Robert Cetler 6 min 26 sek, Michał Mrozowski 6 min 32 sek i Mateusz Malina 6 min 59 ek. Ogromnie cieszy wynik Agnieszki Kalskiej – którą od pobicia aktualnego rekordu Polski dzieli już jedynie 5 sekund (wynik Agnieszki Kalskiej z BMP2015: 5 min 59 sek, rekord Polski Emilii Białej z 2011 roku: 6 min 3 sek). Z niecierpliwością czekamy na start Agnieszki podczas Mistrzostw Świata!

Podczas BMP 2015 udany freediverski debiut zaliczyła Justyna Nowak – Ferensztajn, a imponujące zaangażowanie zaprezentowała Justyna Oleś, która mimo braku możliwości startu w pierwszym dniu zawodów, pojawiła się w sobotę by wystartować w dwóch konkurencjach BMP.

Zawody zakończyły się oficjalnym wręczeniem medali, pucharów oraz cennych nagród ufundowanych przez sponsora głównego – firmę Bandi Cosmetics oraz produktów przekazanych przez firmę Decathlon. W oficjalnym zakończeniu zawodów uczestniczył wójt goszczącej nas gminy Morawica pan Marian Buras oraz prezes spółki zarządzającej krytą pływalnią Koral w Morawicy pan Wojciech Ostrowski.

Tradycyjnie organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Freediving Poland (SFP), w tym roku wspierane przez Kielecki Klub Freediving DNF, oraz Gminę Morawica. Honorowy patronat nas BMP2015 objął starosta kielecki pan Michał Godowski. Sędziami zawodów byli: Agata Bogusz, Radosław Gaca i Tomasz Nitka.

Klasyfikacja generalna:

Mistrzyni Polski – Julia Kozerska

I wicemistrzyni Polski – Magdalena Solich

II wicemistrzyni Polski – Agnieszka Kalska

Mistrz Polski – Mateusz Malina

I wicemistrz Polski – Krzysztof Dąbrowski

II wicemistrz Polski – Karol Karcz

Wyniki poszczególnych dyscyplin oraz pełna klasyfikacja generalna dostępne są na www.freedivingpoland.org.pl

_________________________________________________________________________________________

Freediving to inaczej nurkowanie swobodne, podczas którego wstrzymuje oddech we wszystkich fazach zanurzenia. Rekordzistką świata we wszystkich konkurencjach basenowych jest fenomenalna rosjanka Natalia Molchanova (statyczne wstrzymanie oddechu 9 min 2 sek, pływanie na zatrzymanym oddechu bez płetw 182 m, pływanie na zatrzymanym oddechu w płetwach 237 m). Julia Kozerska, aktualna Mistrzyni Polski jest rekordzistką naszego kraju w pływaniu na zatrzymanym oddechu bez płetw (157 m). Rekordzistką w dwóch pozostałych konkurencjach jest Emilia Biała (203 metry w pływaniu na wstrzymanym oddechu w płetwach oraz 6 min 3 sek).

_________________________________________________________________________________________

Autorka: Lucyna Kicińska – Freediverka-amatorka, pasjonatka nurkowań głębokich w ciepłych, przejrzystych i niebieskich wodach oceanów i mórz. Pod okiem Tomka “Nitasa” Nitki i Roberta “Cetiego” Cetlera nurkuje głębiej i głębiej, zaskakując zarówno samą siebie jak i bardziej doświadczonych kolegów. Od 2015 roku we władzach Stowarzyszenia Freediving Poland, gdzie zajmuje się przede wszystkim promocją freedivingu w Polsce oraz pozyskiwaniem funduszy na działanie SFP.