Bandi sponsorem Freedivingu
Gościnnie

Polak Mistrzem Świata we Freedivingu!

214 metrów to dystans, jaki w 4 minuty i 11 sekund pokonał na jednym oddechu Mateusz Malina, zdobywając tytuł Mistrza Świata podczas rozegranych w ostatnich dniach Indywidualnych Basenowych Mistrzostw Świata we Freedivingu.
Podczas zakończonych w sobotę Mistrzostw Świata reprezentacja Polski osiągnęła największy sukces w historii dotychczasowych startów, powiększając kolekcję medali o historyczne złoto Mateusza Maliny (214 m) i doskonały brązowy medal Magdaleny Solich (146 m). Oba medale zostały zdobyte w konkurencji DNF (dynamic without fins), czyli pływaniu na wstrzymanym oddechu bez płetw. Na wielkie uznanie zasługują występy wszystkich kadrowiczów. Starty i zwycięstwa w finałach B to również ogromny sukces zawodniczek i zawodników.
– To wspaniałe uczucie – komentuje swój sukces Mistrz Świata Mateusz Malina. – Ostatnie dwa lata skupiłem się na trenowaniu DNF. W ubiegłym roku ustanowiłem nowy rekord świata w tej dyscyplinie (226 m), teraz wygrałem Mistrzostwa Świata.
Mateusz Malina jest jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych freediverów na świecie. W odróżnieniu od wielu konkurentów, Mateusz odnosi sukcesy zarówno w dyscyplinach głębokościowych jak i basenowych. Tegoroczne Basenowe Mistrzostwa Świata we Freedivingu były dla niego udane nie tylko z uwagi na zloty medal w DNF. Mateusz Malina ustanowił również nowy rekord Polski w pływaniu na wstrzymanym oddechu w płetwach (DYN) – 251 m.
W zawodach wzięło udział 122 zawodników i zawodniczek z 26 krajów, wśród nich sześcioosobowa Kadra Polski w składzie: Agnieszka Kalska, Julia Kozerska i Magdalena Solich oraz Mateusz Malina, Karol Karcz i Michał Dąbrowski.

Polak na podium

Biało-czerwonym dniem Mistrzostw był bez wątpienia czwartek, kiedy to w finałach DNF wystartowali wszyscy reprezentanci Polski. Oprócz późniejszego zwycięzcy w zmaganiach mężczyzn – Mateusza Maliny i II Wicemistrzyni Świata Magdaleny Solich byli to: Julia Kozerska (10 miejsce), Agnieszka Kalska (13 miejsce), Karol Karcz (9 miejsce) oraz Michał Dąbrowski (15 miejsce). Emocjonujące były też występy naszych reprezentantów w kolejnych dniach. Wiele radości i dumy przyniosły dwa zwycięstwa w finałach B Agnieszki Kalskiej i tym samym 9 miejsca na BMŚ2015 w DYN oraz STA (static anpea – statyczne wstrzymanie oddechu), oraz rekordy życiowe poprawiane przez naszych reprezentantów praktycznie w każdym starcie.
Znakomite wyniki biało-czerwonych cieszą podwójnie, z uwagi na panujące podczas Basenowych Mistrzostw Świata w Belgradzie warunki. Na ogół upalna w tej części roku aura postanowiła spłatać organizatorom zawodów nieprzyjemnego figla. Mistrzostwa rozgrywane były bowiem na odkrytej pływalni, a starty w niektóre dni utrudniała chłodna woda, a nawet padający deszcz.
Oficjalnymi sponsorami kadry Polski na Indywidualnych Basenowych Mistrzostwach Świata we Freedivingu 2015 były firmy: Bandi Cosmetics, Freemoon, Regatta Polska.

Drużyna z bannerem BANDI

_________________________________________________________________________________________

Autorka: Lucyna Kicińska – Freediverka-amatorka, pasjonatka nurkowań głębokich w ciepłych, przejrzystych i niebieskich wodach oceanów i mórz. Pod okiem Tomka “Nitasa” Nitki i Roberta “Cetiego” Cetlera nurkuje głębiej i głębiej, zaskakując zarówno samą siebie jak i bardziej doświadczonych kolegów. Od 2015 roku we władzach Stowarzyszenia Freediving Poland, gdzie zajmuje się przede wszystkim promocją freedivingu w Polsce oraz pozyskiwaniem funduszy na działanie SFP.